Bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Kızılırmak Mah. 1456. Cad. No: 3/9 GÖZDE Sitesi Kat:4 Çukurambar / Çankaya / ANKARA Gsm: 0 544 501 80 06
Desing by KAYACIK Tasarım  Copyright © 2015 Tüm Hakları feridesimsek.com 'a aittir.
0(544) 501 80 06
ÇOCUKLARDA BESLENMENİN BİLİŞSEL GELİŞİM ÜZERİNDE ETKİSİ
Çocuklarda beyin gelişimi anne karnından başlar ergenliğe kadar devam eder. Beyin gelişimin en hızlı olduğu zaman dilimi ise ilk 2-3 yıl içersindedir. Hızlı büyümenin desteklenmesi için beslenme çok önemli bir yere sahiptir.

İlk 6 ay sadece anne sütü çok önemlidir. Bebeğin beyin gelişimi için tüm besinsel ögeler anne sütünde mevcuttur. 6 aydan itibaren doğru ek besinlerle devam edilerek , 1 yaşına geldiğinde ise artık yeterli ve dengeli besleyerek hem fiziksel hem de bilişsel gelişime destek verilmelidir.

Günlük dört öğünden az tüketen çocukların enerji, kalsiyum, protein, C vitamini ve demiri yetersiz aldıkları görülmüştür.  Bu nedenle çocukların sabah, öğle ve akşam ana öğünlerinde ne yedikleri izlenmelidir.

Ara öğünlerde ise abur- cubur yerine süt, ayran, meyve, peynir, ekmek gibi besinler verilmelidir. Ara öğünlerde şekerleme gibi yiyeceklerin tüketimleri çocuklarda erken yaşta diş çürüklerinin oluşmasına neden olabilir.

Yaşı ne olursa olsun çocuklar yetişkinler gibi aynı besinlere ihtiyaç duyarlar.  Yetişkinlerde olduğu gibi onlarda besinlerden enerji sağlarlar ve enerji gereksinimleri vücut ağırlıklarıyla orantılıdır. Çocuğa her besin grubundan seçenekler sunulabilir. Örneğin süt içmiyorsa yoğurt tüketebilir, ekmek yemiyorsa pilav- makarna tüketebilir.
Çocuklar için günlük önerilen besin gruplarında miktarlar şöyledir ;

Süt grubu : 2 porsiyon ( 1 su bardağı süt : 1 porsiyon 4 yemek kaşığı yoğurt  : 1 porsiyon )

Et grubu : 2 porsiyon ( 1 köfte kadar et : 1 porsiyon , 1 dilim peynir : 1 porsiyon )

Sebze ve meyve grubu: 5 posiyon ( 1oo g meyve : 1 porsiyon , 4 yemek kaşığı sebze yemeği : 1 porsiyon )

Ekmek ve tahıl grubu : 3-6 porsiyon ( 1 dilim ekmek( 25 g) : 1 porsiyon , 3 yemek kaşığı pilav-makarna : 1 porsiyon )
+90 544 501 80 06
Online
Rezervayon