Bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Kızılırmak Mah. 1456. Cad. No: 3/9 GÖZDE Sitesi Kat:4 Çukurambar / Çankaya / ANKARA Gsm: 0 544 501 80 06
Desing by KAYACIK Tasarım  Copyright © 2015 Tüm Hakları feridesimsek.com 'a aittir.
0(544) 501 80 06
ÇOCUKLARDA ZEKA GELİŞİMİNİ ETKİLEYEN BESİNLER
Omega-3 yağ asitleri , EPA ve DHA: Beyinin yapısının %55-60 ‘ını yağlar oluşturur.

Bu sebeple çocukların beyin gelişimi için yağlar çok önemlidir. Beyin gelişimi için en yararlı yağ asitlerinin omega- 3 yağ asitleri olduğu araştırmalarda gösterilmiştir. Omega-3’ün en bilinen kaynağı balıktır.

Bu sebeple çocukların beslenme düzenine hafta 2-3 kez balık tüketmesi önemlidir. Bunun dışında cevizde de omega-3 yağ asitleri bulunmaktadır.

Sabah kahvaltıya veya ara öğünlere 2-3 adet ceviz ekleyebilirsiniz.
Kolin: Tıpkı folat(folik asit) gibi fetusun ve yeni doğanın beyin ve hafıza gelişimine yardımcı olan bir besin ögesidir. .Kolinin en çok bulunduğu besin yumurtadır. Bunun yanında kurubaklagillerde, sütte ve kuruyemişlerde de kolin bulunur. Çocukların her gün 1 adet haşlanmış yumurta yemesi önemlidir.
Çinko : DNA sentezinde rol oynayan çinko normal büyüme ve gelişme için esansiyeldir. Bilindiği üzere iştahsızlık çinko eksikliğinde ilk ortaya çıkan semptomlardandır. Beyin gelişiminde de önemli bir yer tutar. Çinkonun en iyi besinsel kaynakları ; et, karaciğer, yumurta, deniz ürünleri ve tahıllardır.
B grubu vitaminler - B12 vitamini: B12 eksikliği olan çocuklarda algı ve  hafıza düşüklüğü ile dikkat dağınıklıklarının fazla olduğu araştırmalar sonucu bulunmuştur .

B12 ‘nin tek kaynağı hayvansal gıdalardır. Kırmızı et, yumurta ve yoğurtta B12 bulunur.
Kahvaltı:  Okula gitmeden önce kahvaltı yapılması okul performansını, zihin açıklığını ve sınav başarısını olumlu yönde etkilemektedir. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür ve çocukların mutlaka aileleriyle kahvaltı yapması gerekmektedir.
Anne babanın kahvaltı yapmadan evden çıkması çocuğa doğru bir rol modeli olmayabilir. Anne ve babanın da kahvaltısını çocukla yapması, kahvaltıyı teşvik açısından önemlidir. Süt, peynir, yumurta, zeytin, ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişler, kuru meyveler, bal, kahvaltılık ürünler içerisinde sayılabilir.
+90 544 501 80 06
Online
Rezervayon